4 Ιουν 2014

Επιστροφή στη Γ΄ Εθνική για την Αναγέννηση Άρτας - Η Μαύρη Θύελλα συνέτριψε τον Αστέρα Ιτέας με 4-0 - ΦΩΤΟ

Λεπτό προς λεπτό η αναμετάδοση του αγώνα

Η Αναγέννηση Άρτας νίκησε άνετα με 4-0 τον Αστέρα Ιτέας στο δημοτικό στάδιο της πόλης και πανηγύρισε την άνοδο στην Γ΄ Εθνική κατηγορία, καθώς τερμάτισε πρώτη στον 8ο όμιλο των μπαράζ με 12 βαθμούς, μπροστά από τους Αχέρων Καναλακίου (10 βαθμοί), Αστέρα Ιτέας (7 βαθμοί) και Όμηρο Νεοχωρίου (4 βαθμοί).
   Αναλυτικά, το ρεπορτάζ του αγώνα από το live του sportsarta.gr με τον δημοσιογράφο Βασίλη Τσεκούρα:
   "Καλησπέρα από το δημοτικό στάδιο Άρτας. Η αθλητική ιστοσελίδα του νομού, το sportsarta.gr, γι’ ακόμη ένα αγώνα είναι κοντά στην ιστορική ομάδα της πόλης και θα προσπαθήσει να σας μεταφέρει «ζωντανά» λεπτό προς λεπτό με τον Βασίλη Τσεκούρα τις φάσεις του αγώνα της Αναγέννησης με τον Αστέρα Ιτέας, αναμέτρηση που θα κρίνει και την άνοδο στην Γ΄ Εθνική κατηγορία.
   Η Αναγέννηση βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου με 9 βαθμούς και θέλει τη νίκη (εξαρτάται βέβαια ποιο θα είναι το αποτέλεσμα στον άλλο αγώνα) απέναντι στην Ιτέα (7 βαθμοί) για να φτάσει στην άνοδο, ενώ στον άλλο αγώνα (θα σας ενημερώνουμε), την ίδια ώρα (17.00) ο Αχέροντας Καναλακίου (9 βαθμοί) δοκιμάζεται στο Νεοχώρι Αιτωλοακαρνανίας κόντρα στον τοπικό Όμηρο (4 βαθμοί), ο οποίος την περασμένη αγωνιστική νίκησε την «Α» με 1-0 και δεν της επέτρεψε να πανηγυρίσει από νωρίς την άνοδο.
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
16:25 - Από νωρίς γεμίζει η κερκίδα του δημοτικού σταδίου Άρτας, περισσότεροι από 300 φίλαθλοι αυτή τη στιγμή στο γήπεδο.
16:35 - Δεν συμπληρώνει 18αδα ο Αστέρας λόγω τραυματισμών και δήλωσε μόλις 15 ποδοσφαιριστές στο φύλλο αγώνα.
16:45 - Περίπου ένα τέταρτο πριν την έναρξη του σπουδαίου αγώνα και περίπου 1.000 άτομα βρίσκονται στο δημοτικό στάδιο.
16:59 - Αναμένεται να αργήσει η έναρξη του αγώνα, αφού οπαδοί της "Α" πέτάνε χαρτάκια σε παίκτες-τεχνικό τιμ των φιλοξενούμενων.
17:01 - Όπως φαίνεται με την συνοδεία αστυνομικής δύναμης θα βγούνε από τα αποδυτήρια οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

0΄ - Βγαίνουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα μέσα σε καυτή ατμόσφαιρα από περισσότερους από 1.300 Αρτινούς.
0΄ - Σε λίγα δευτερόλεπτα η έναρξη του μεγάλου αγώνα, με νίκη η Αναγέννηση επιστρέφει στην Γ΄ Εθνική κατηγορία.
1΄ - Ξεκίνησε η μεγάλη συνάντηση, καλή επιτυχία στην ιστορικότερη ομάδα του νομού. Περίπου 1.500 φίλαθλοι φωνάζουν για την "Α".
2΄ - Σέντρα του Μπόμπορη μέσα στην περιοχή, ο Νικοπολίδης προσπάθησε να πιάσει την κεφαλιά, σε κόρνερ οι γηπεδούχοι.
3΄ 1-0 ΓΚΟΛ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ανοίγει το σκορ η "ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ", μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σταμούλη, αφύλακτος ο Λέντζος με κεφαλιά και 1-0!!!
5΄ - Κίτρινη κάρτα στον Νικοπολίδη της Αναγέννησης, είναι η πρώτη στον αγώνα.
7΄ - Πέτυχε αυτό που ήθελε η Αναγέννηση και μόλις στο 3ο λεπτό της συνάντησης άνοιξε το σκορ.
9΄ - Πιέζει η Αναγέννηση για να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ. Στο μισό γήπεδο παίζει τους φιλοξενούμενους.
10΄ - Τεράστια ευκαιρία για το 2-0, κόρνερ Σταμούλη και κεφαλιά του Νικοπολίδη η μπάλα εκατοστά άουτ.
12΄ - Διακοπή του αγώνα, κροτίδα έσκασε δίπλα στον Βάσο του Αστέρα και αυτός έπεσε στον αγωνιστικό χώρο.
14΄ - Ξεκίνησε και πάλι ο αγώνας, τρίτο κόρνερ για την Αναγέννηση, έχει κλείσει στα καρέ του τον Αστέρα. Στο 0-0 (22΄) είναι ο αγώνας στο Νεοχώρι, ανάμεσα στον τοπικό Όμηρο και τον Αχέρων Καναλακίου.
18΄ 2-0 ΓΚΟΛ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δεύτερο γκολ για την Αναγέννηση, ο Μπόμπορης με κεφαλιά ο σκόρερ, μετά από σέντρα του Τάσσου.
21΄ - Έχουμε περάσει το 20ο λεπτό, απόλυτη κυρίαρχος η Αναγέννηση, έχει κλείσει τους φιλοξενούμενους.
23΄ - Πρώτη κίτρινη κάρτα για τον Αστέρα, την βλέπει ο Παπαγεωργίου για σκληρό φάουλ στον Σταμούλη.
24΄ - Κι άλλη κίτρινη κάρτα για τους φιλοξενούμενους, την βλέπει ο Βάσος και φάουλ σε πολύ καλή θέση για την "Α".
25΄ 3-0 ΓΚΟΛ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Απ' ευθείας φάουλ του Χρηστογιάννη στο "Γ" του Αλεξανδρή και 3-0, στον 7ο ουρανό όλη η Άρτα!!!

30΄ - Μισή ώρα αγώνα, η Αναγέννηση μπορούμε να πούμε ότι έχει "πατήσει" τον αντίπαλό της και είναι άνετα μπροστά με 3-0!
34΄ - Νέα σημαντική ευκαιρία για ένα ακόμη γκολ, σέντρα του Τρομπούκη ο Σταμούλης την κεφαλιά αλλά μπλόκαρε ο Αλεξανδρής.
36΄ - Σέντρα του Χρηστογιάννη, κεφαλιά του Τάσσου η μπάλα βρήκε και σε αμυντικό και πέρασε κόρνερ, το έκτο για την "Α".
37΄ - Μακρινό σουτ του Χρηστογιάννη, η μπάλα έφυγε πολλά μέτρα ψηλά άουτ.
38΄ - Οι παίκτες της Αναγέννηση κάνουν "πάρτυ", νέα ευκαιρία με σουτ του Σταμούλη από πλάγια θέση ελάχιστα άουτ.
39΄ - Μακρινό σουτ του Πολυζωίδη, η μπάλα έφυγε πολλά μέτρα ψηλά άουτ.
44΄ - Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά, με την Αναγέννηση ουσιαστικά να έχει πάρει τη νίκη-πρωτιά-άνοδο στην Γ΄ Εθνική. Ημίχρονο στο Νεοχώρι με τον Όμηρο να είναι στο 0-0 με τον Αχέρων Καναλακίου.
45΄ - Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Αστέρα Ιτέας, που ελάχιστες φορές πέρασε το χώρο του κέντρου, κεφαλιά Δελή, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο.
45+2΄ - Ο Ιωάννου θα παρατηρηθεί με κίτρινη κάρτα, είναι η τρίτη για την ομάδα της Ιτέας.
ΗΜΧ. Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο δημοτικό στάδιο Άρτας, με την Αναγέννηση να είναι εύκολα με 3-0 μπροστά στο σκορ, νίκη που της δίνει την άνοδο στην Γ΄ Εθνική κατηγορία.
46΄ - Πρώτη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, στην θέση του Βάσου ο Χάιδος.
46΄ - Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, η Αναγέννηση είναι 45 λεπτά μακριά από την επιστροφή της στην Γ΄ Εθνική.
50΄ - Σουτ του Χρηστογιάννη λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε χωρίς δυσκολία ο Αλεξανδρής.
52΄ - Ο Τάσσος προσπάθησε να γίνει απειλητικός, ο Σινγκούρ έβαλε την τελευταία στιγμή την κόντρα, η μπάλα βρήκε στον Τάσσο και άουτ.
53΄ - Κίτρινη κάρτα για τον Παπαρούνη, είναι η δεύτερη για την Αναγέννηση μετά τον Νικοπολίδη.
55΄ - Μεγάλη ευκαιρία για μειώσουν το σκορ οι φιλοξενούμενοι, ωραία κίνηση και σουτ του Τοπούζι, η μπάλα σταματάει στην συμβολή των δοκών.
56΄ - Απ' ευθείας κόκκινη κάρτα στον Δελή του Αστέρα Ιτέας, κάτι φάνηκε να είπε στον διαιτητή της αναμέτρησης.
58΄ - Ο Τοπούζι και πάλι σε πλεονεκτική θέση εκτός περιοχής, αλλά δεν έκανε το πλασέ όπως θα ήθελε.
63΄ - Πρώτη αλλαγή για την Αναγέννηση, στην θέση του Τάσσου ο Βερλέκης. Στο 75΄ του αγώνα, ο Όμηρος Νεοχωρίου είναι στο 0-0 με τον Αχέρων Καναλακίου.
65΄ - Σουτ του Μπόμπορη λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε ο Αλεξανδρής.
66΄ - Κίτρινη κάρτα για τον Γούλα της Αναγέννησης.
70΄ - Έχει πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού και όλοι περιμένουν τη λήξη για να πανηγυρίσουν την άνοδο στην Γ΄ Εθνική.
74΄ - Μακρινό σουτ του Νικοπολίδη, η μπάλα σταμάτησε στην αγκαλιά του πορτιέρο του Αστέρα.
75΄ 4-0 ΓΚΟΛ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ωραία κίνηση των παικτών της Αναγέννησης, εξαιρετική σέντρα του Σταμούλη, πλασέ στην κίνηση του Μπόμπορη και 4-0!!
79΄ - Δεύτερη αλλαγή για την Αναγέννηση, στην θέση του Γούλα ο Νικ. Τριαντάφυλλος.
83΄ - Τρίτη αλλαγή για την ομάδα της Αναγέννησης, ο Μπέτσας αντί του Λύτου.
86΄ - Τεράστια φάση για το 5-0, πλασέ του Χρηστογιάννη στην γραμμή διώχνει την μπάλα ο αμυντικός Σινγκούρ.
ΧΑΜΟΣ στο γήπεδο. Απίστευτη εικόνα... Γιορτάζει η Άρτα!!!
ΤΕΛΟΣ... Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΑΡΑ!!!!!!!!!!!!!

Διαιτητής: Γρατσάνης Ευάγγελος (Τρικάλων), Βοηθοί: Νταλούκας Θ. – Τζάνης Ν. (Τρικάλων)